Kalitenin doğru adresi : Venge Orman
Kereste-çeşitleri

Kereste


Ağacın, ticari maksatla kullanılabilir duruma getirilmiş hali. Bulunduğu şekliyle kullanılamayan ağaç, önce kesilir sonra hızar atölyelerinde kereste haline getirilir. Keresteler, sınıflandırılır, kurutulur, gerekiyorsa son işlemler yapılıp pazarlanır.

Dünyada ortalama olarak, kesilen ağaçların yarısı yakacak olarak, diğer yarısı da kağıt imalatında ve çeşitli işlerde kereste olarak kullanılmaktadır.

Kullanılacağı yere göre çeşitli ağaçlardan kereste elde edilir. Sertliklerine bağlı olarak bazı ağaçları şöyle sınıflandırabiliriz;

Çok sert ağaçlar ; ceviz, karaağaç, kara salkım
Sert ağaçlar ; kayın, dişbudak, kara sakız, kara ağaç ve bazı kavak cinsleri
Yumuşak ağaçlar ; kestane, sarı kavak, selvi, sedir
Çok yumuşak ağaçlar; beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt

Yapı keresteleri en çok iğne yapraklı ağaçlardan elde edilir. “n” kesit boyutlarına göre lata, kadron, tahta, azman gibi isimler alır. Yine keresteler 1. 2. ve 3. sınıf olmak üzere sınıflara ayrılır.Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerden ithal edilen inşaatlık Çam Kereste Karaçam, Kızılçam ve Sarıçam gibi tomruklardan elde edilir. İnşaatlık kereste; doğramalık kereste, masif olarak da kullanılır, yumuşak dokusu sayesinde işlenmesi kolay olup çok iyi çivi ve vida tutma özelliği vardır, diğer kerestelere göre ekonomik olması sebebiyle yoğun şekilde talep görmektedir.

KULLANIM ALANLARI
Çam kereste; çatı yapımında, masif mobilya iskeletlerinde ve imalatında, inşaat kalıplarında, taban tavan ve duvar lambiri olarakda kullanılır. Mobilya ve doğramalık olarak kullanılacak çam kerestenin fırın kurusu olması gerekir. Nem oranı %12 dir. İnşaatlık olarak kullanılacak çam kerestenin hava kurusu olması yeterlidir.Kayın kereste açık renkli olup yeknesak gözeneklidir, oldukça sert ve çizilmeye karşı dayanıklı bir türdür, cilayı çok iyi kabul eder. Görsel özellikleri dikkate alındığında Kayın kerestesi işlenerek sayısız tasarımla iyi uyum sağlayabilen bir üründür. Kayın kerestenin teknik özelliklerini daha da iyileştirmek için bugün yaygın olarak buharlamadan geçirilmektedir. Kayın kerestenin buharlanmasının sebebi, olası böcek ve mantar arızlarından kaçınmak ve ihtiva ettiği nem miktarını kerestenin her yerinde eşit kılmaktır. Buharlamanın akabinde Kayın kereste fırınlanır ve bu sayede kerestenin her yerindeki nem miktarı eşitlenmiş olur.

KULLANIM ALANLARI
Kayın özellikle masif mobilya, lambri, spor aletleri, oyuncak, bobin,alet sapları, tornacılıkta,müzik aletleri yapımında,parke, kontraplak, dekoratif kaplama levha, fıçı sanayiinde,lif ve kağıt odunu olarak,karoser yapımı,odun kömürü,odun katranı,asetik asit eldesinde ve emprenya edildiği takdirde travers yapımında kullanılmaktadır.